Jak vybrat sloupek a vzpěru?

 
Ke stavbě plotu nebudete potřebovat jen pletivo nebo svařovanou síť, ale také sloupky a vzpěry. Na sloupky se pletivo či síť upíná (přichycuje), vzpěry sloupků slouží k tomu, aby se plot pod svou vahou nepovalil nebo nevyvrátil. Plotové panely (dílce) vzhledem k své pevnosti vzpěry nepotřebují, stejně tak se bez vzpěr obejde lehké chovatelské pletivo.  
 
 
 

Na co před nákupem pamatovat  

 
V první řadě si pohlídejte, aby sloupky a vzpěry byly s vybraným pletivem nebo svařovanou sítí (případně plotovým dílcem) kompatibilní, zkrátka, aby na sebe pasovaly. E-shopy většinou v popiscích produktů píší, jaké sloupky a vzpěry k vybranému oplocení pasují, pokud nic nenajdete, doptejte se. 
Následně si spočítejte, kolik kusů budete potřebovat. Doporučujeme udělat si nákres, do kterého zanesete nejen rozměry oploceného pozemku, ale také berte v potaz jeho tvar a svažitost a samozřejmě si stanovte, kde bude branka nebo brána. V textu níže najdete rady, které vám s výpočtem pomohou. 
 
 
 
 

Sloupky

 

Pro čtyřhranná pletiva a svařované sítě

Při montáži čtyřhranných pletiv a svařovaných sítí typu Pantanet nebo Fortinet se sloupky umisťují nejčastěji ve vzdálenostech po 3 m. Pokud ale máte vyšší a tužší pletivo a chcete mít oplocení pevnější, vzdálenost zkraťte na 2,5 m. Samozřejmě to platí i v případě, když délka pozemku „nevychází“, když zbude ke konci délka, která není dělitelná 3. Více sloupků budete potřebovat, jestliže oplocujete pozemek ve svahu. Čím je terén strmější, tím budou sloupky blíže u sebe. Je potřeba to naměřit tak, aby, když se napne pletivo, nevznikal prostor mezi terénem a dolní hranou oplocení – pletivo by mělo kopírovat terén. 
Délku sloupků volte podle celkové výšky oplocení plus připočtěte 50 cm, které se zabetonují do země. Standardně se sloupky betonují do půdy, ale pokud je podklad hodně tuhý (plocha je zabetonovaná, pokrytá asfaltem apod.) nebo chcete plot s podezdívkou, usazují se sloupky do patek a sloupky pak mají stejnou výšku jako pletivo. 
Pro čtyřhranná pletiva se nejčastěji volí kulaté sloupky o průměru 38 mm, v rozích a na koncích ale doporučujeme silnější sloupky s průměrem 48 mm. 
 
 

Pro plotové panely

Sloupky pro plotové panely se umisťují tak, aby bylo možné panely uchytit a spojit ve středu sloupku. Pokud tedy máte například panely o šířce 250 cm, vychází to s přihlédnutím k šířce koncových drátů panelů na vzdálenost cca 252–253 cm. Do svahu se panely instalují minimálně – je potřeba je na míru zkrátit a seříznout dle terénu, aby v oplocení nebyly příliš velké „skoky“. 
 
 
 
 

Vzpěry

 
Vzpěry se používají u čtyřhranných pletiv a svařovaných sítí, rovněž jsou speciální vzpěry pro mobilní oplocení. Délka vzpěry je stejná jako délka sloupku. 
 
Vzpěry doporučujeme dávat ke sloupkům, které jsou: 
 
v rozích,
v bodových zlomech,
u branek a brán, 
u rovného plotu po každých 25 m.
 
 
 
 

Rady

 

Čemu se vyvarovat

Mezi nejčastější chyby při výběru a při montáži plotu patří:
 
sloupky jsou daleko od sebe,
nedostatek vzpěr,
nesprávně zvolená výška. 
 
 

Jak vypočítat správnou výšku sloupků a vzpěr

Když je sloupek kratší, plot se může vyvrátit. Proto přidáváme praktický návod, jak si délku vypočítat. Například pro plot s pletivem o výšce 175–180 cm budou rozměry následující: 
 
1. varianta – plot bez podhrabové desky: např. pletivo 175 cm, branka 180 cm, sloupky 225 cm, vzpěry 225 cm.
 
 
2. varianta – plot s podhrabovou deskou: např. pletivo 175 cm + podhrabová deska o výšce 30 cm, branka 200 cm, sloupek 250–255 cm, vzpěra 225 cm. Při použití podhrabové desky, která je 30 cm vysoká, je potřeba sloupek navýšit nejen o 50 cm, ale  ještě o 25–30 cm, protože výška oplocení se tak o podhrabovou desku zvýší. Stejně tak se o 25–30 cm musí navýšit branka či brána. Délka vzpěry se v tomto případě nerovná výšce sloupku, stačí vzpěra o řad nižší než sloupek. 
 
 
 
 
Nákupního rádce dodal: Plotovecentrum